THE SINGLE BEST STRATEGY TO USE FOR BADANIE OCT OKA

The Single Best Strategy To Use For badanie oct oka

The Single Best Strategy To Use For badanie oct oka

Blog Article

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

 Dzięki badaniu AS-OCT możemy ocenić powierzchnię oraz strukturę rogówki – jest to konieczne w przypadku podejrzenia stożka rogówki lub w momencie kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku.

Wyniki OCT są wydawane w formie zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę. Interpretację wyników powinien jednak przeprowadzić lekarz okulista.

Badanie OCT plamki żółtej (siatkówki) jest wskazane również w sytuacji, kiedy okulista po zbadaniu pacjenta nie jest w stanie znaleźć przyczyny pogorszenia ostrości wzroku.

Dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Z tego powodu warto na OCT oczu udać się z kimś, ponieważ w niektórych przypadkach czynności takie jak prowadzenie samochodu mogą być utrudnione nawet do kilku godzin od podania kropli.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłMoi wieku.

To pozwala na identyfikację wszelkich patologicznych zmian w oku, umożliwiając wczesne wykrywanie stanów chorobowych i monitorowanie publishępów leczenia.

Należy pamiętać, że badanie OCT jest zaawansowaną metodą diagnostyczną, która dostarcza szczegółowe informacje na temat stanu siatkówki i nerwu wzrokowego.

Badanie OCT nie ogranicza się tylko do siatkówki, ale umożliwia także dokładną ocenę stanu nerwu wzrokowego. Dzięki swojej wysokiej czułości OCT może identyfować zmiany i stany chorobowe, które mogłyby nie zostać wykryte podczas rutynowego badania oka.

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring write-upępów leczenia.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią read more surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Report this page